O grupie

BSK dzisiaj

Obecnie Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy (BSK) skupia ponad 30 członków. Naszym sponsorem jest firma Pszczelarz Kozacki, która wspiera finansowo BSK oraz organizowane przez stowarzyszenie imprezy kolarskie, przekazując czy to nagrody pieniężne czy też rzeczowe.
W amatorskim składzie znajdują się zarówno osoby zorientowane na uczestnictwo w zawodach sportowych, jak również grono osób zajmujących się rekreacyjną czy też mniej angażującą formą kolarstwa. Wiodącymi odmianami kolarstwa jest kolarstwo szosowe oraz górskie (MTB, XC), choć niektórym zawodnikom nie jest obce kolarstwo torowe, przełajowe czy ekstremalna forma jazdy na rowerze zwana downhill’em. Pochwalić możemy się również tym, iż pośród wszystkich członków znajduje się pięć kobiet.

W parze z liczbą zawodników idą oczywiście sukcesy. Wyróżnić należy najbardziej aktywną kategorię wiekową, jaką są Orlicy (od 18 do 23 lat) oraz zawodnicy kategorii Elita (23 lata i starsi). To właśnie kolarze tych kategorii przysporzyli najbardziej znaczących sukcesów. Nie sposób jednak pominąć kategorii Masters, gdzie ilość startów przełożyła się na liczne trofea.


Statut BSK

Historia BSK

Tradycje sportowe na ziemi biłgorajskiej sięgają wielu dziesięcioleci wstecz i są mocno zakorzenione w świadomości lokalnej ludności. Niegdyś prężnie działający ludowy klub sportowy o nazwie Znicz Biłgoraj zrzeszał wiele dyscyplin sportowych, których zawodnicy mogli poszczycić się nie lada osiągnięciami, udziałem w mistrzostwach świata a nawet olimpiadzie. Sukcesy odnosili zwłaszcza lekkoatleci, ciężarowcy i kolarze. Wiele przemian na tle społeczno-gospodarczym oraz politycznym doprowadziło do wyodrębnienia się samodzielnie działających klubów, które poszukując własnych źródeł finansowania reprezentowały poszczególne dziedziny sportowe. Wyciśnięte mocno w psychice i pamięci sukcesy polskich kolarzy takich jak Ryszard Szurkowski, Lech Piasecki czy pochodzących z naszych stron Stanisław Mazurek (uczestniczył kilkakrotnie w Tour de Pologne), Zbigniew Kraśniak czy Kazimierz Stafiej nie pozwoliły zniknąć kolarstwu w naszym mieście.

Obecnie tradycje kolarskie przy dużym zainteresowaniu społeczności lokalnej stara się podtrzymywać i kultywować Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy. W historie miasta jak również w kalendarz największych i najpopularniejszych imprez sportowych w powiecie biłgorajskim wpisał się organizowany przez BSK, oraz przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju - Międzynarodowy Wyścig Po Ziemi Biłgorajskiej. Wyścig ten odbywa się praktycznie nieprzerwanie corocznie od 1989 roku. Wielokrotnie zwycięzcami naszego wyścigu byli również biłgorajscy kolarze. Szczególne zasługi przy podtrzymywaniu regionalnych tradycji kolarskich należą się naszym najstarszym kolarzom. To właśnie Stefan Mielech, Jan Wszoła czy Olek Czanasz pokazywali, że kolarstwo i rower to pewien sposób bycia, to świetna forma zabawy, ale także zdrowie a nawet patriotyzm. To oni mimo różnych mniej czy bardziej ciężkich czasów nie rezygnowali z uprawiania tego sportu, pozwolili mu przetrwać by później zaszczepić go w młodym pokoleniu zawodników przynoszących nam wiele sukcesów takich jak np. Radosław Wasilewski. Spotkanie z dawnymi kolegami kolarzami, było dla niektórych obecnych naszych członków, motywem powrotu do barwnego kolarskiego peletonu, a dla innych początkiem kolarskiej przygody.

Sponsorzy
Wspierają nas