Społeczność i integracja
Wspólne grupowe treningi realizowane przez Stowarzyszenie, starty w zawodach, symboliczne otwieranie i zakańczanie sezonu cementuje społeczność kolarską i rowerową oraz przyciąga kolejnych sympatyków. W zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie wzięło udział setki uczestników często z odległych regionów. Trasy wyścigu umożliwiają zapoznanie się z walorami naszego miasta i powiatu, przyczyniając się do jego popularyzacji. Organizacja wydarzeń kolarskich, sportowych wymaga współpracy z samorządami, instytucjami, lokalną społecznością zapoznając ich przy tym z potrzebami społeczności rowerowej. Społeczność rowerowa coraz bardziej zaznacza swoją obecność także w naszych lokalnych realiach. Dzieje się to między innymi poprzez działanie Stowarzyszenia. Rośnie świadomość konieczności jazdy w kasku i okularach w celu ochrony oczu, następuje rozwój kultury rowerowej. Stowarzyszenie przyczynia się także do aktywizacji społecznej biznesu nawiązując relacje ze sponsorami i darczyńcami w tym środowisku.
Rozwój członkostwa oraz inicjatywy
Stowarzyszenie poszukuje różnych form rozwoju oraz wspólnych inicjatyw. Na miarę spektakularnego wydarzenia zasługuje udział w wyścigu non stop z Budapesztu do Krakowa Visegrad Bicycle Race na trasie o dystansie ultra t.j. 533 km w 2013 r. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 4 miejsce dzięki dotarciu do mety w składzie: Ryszard Ścierka, Tadeusz Kozak, Stanisław Koza, Sławomir Świta i Michał Niewczas. Najlepszy z nas, Ryszard Ścierka osiągnął średnią prędkość 34,8 km/h pokonując dystans w 15 h i 20 min.
Tour de Pologne 2022 rok
Etap Chełm-Zamość miejscowość Hosznia Abramowska Innym przykładem naszej aktywności jest obecność na wielkich imprezach kolarskich w roli kibiców. Grupowy doping i jednolite stroje zwracają uwagę wśród mediów i komentatorów prowadzących transmisje sportowe. Członkowie Stowarzyszenia dopingowali w ten sposób kolarzy na największych wyścigach jak Tour de France, Giro Italia oraz naszym Tour de Pologne.
Wspólne wyjazdy
Wspólne wyjazdy na obozy treningowe, amatorskie zgrupowania zagraniczne łączące trening oraz możliwość poznania innych środowisk kolarskich, to kolejny przejaw wspólnych działań, a przy okazji zaprezentowania Polski jako kraju w którym kolarstwo jest także popularne.
Dariusz Baranowski
Stowarzyszenie stara się także pozyskać do współpracy osoby medialne i rozpoznawalne w świecie sportu kolarskiego, doceniając znaczenie reklamy i marketingu. Do nich należy na pewno były kolarz a obecnie komentator sportowy w Eurosporcie. Możemy śmiało powiedzieć, że jest ambasadorem, promującym naszą działalność oraz biłgorajskie tereny.